POLSKA  MOJA OJCZYZNA
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości 

Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości. Pierwszy edycja odbyła się  w roku 2007, w której wzięło udzial 32 rowerzytsów. 
W tym roku 2019 odbędzie się już XIII  edycja . W rajdzie weźmie udział 500 uczestników.
Tradycyjnie w Miejscach Pamięci Narodowej położonych w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego : Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina  Solec Kujawwski, Gmina Dabrowa Chełmińska,  Gmina Osielsko,  rajd zatrzyma się i uczestnicy złożą znicz pamięcu i oddadzą hołd poległym za naszą Ojczyznę. Na trasie rajdu znajduje się m.in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa i każdy uczestnik indywidualnie złoży znicz. W tegorocznej edycji  uczestnicy rajdu  wezmą udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która odbędzie się Kościele w  Solcu Kujawskim pw. Św. Stanisława  Biskupa i Męczennika.
Honorowy Patronat nad Rajdem objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych oraz Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.