Będzie to pierwszy zorganizowany RAJD MAŁEGO PIECHURA dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z powiatu polickiego ( Gminy Police, Gminy Nowe Warpno, Gminy Kołbaskowo oraz Gminy Dobra Szczecińska ).Odbędzie się w lesie przy miejscowości Tanowo. W marszu wezmą udział uczniowie szkół podstawowych, liceum ,a także dorośli gdzie spacerując po lesie będą poszukiwali ( punktów kontrolnych ). 

Rajd Małego Piechura będzie cykliczną imprezą, która na zadaniu głównie będzie integrować młodych nowych uczniów w swoich rocznikach szkolnych, zaczepiać im bakcyla sportowego, rozwijać i  promować biegi na orientację, poprawić stan zdrowia poprzez uprawnianie sportu, integracja społeczność lokalnej. Prócz rajdu/ marszu odbędzie się dodatkowo wyścig dla zaawansowanych biegaczy na orientację, gdzie nagrodzimy najlepszych kobiet oraz mężczyzn. Podczas imprezy będą zaangażowani wolontariusze z polickich i szczecińskich szkół mundurowych. Pragniemy wypromować sport, bieganie oraz biegi na orientację i zarazem wspólne biesiadowanie oraz odpoczynek wykorzystując najpiękniejszy wizerunek naszego regiony jakim jest las i dzika przyroda. Jest to rodzaj zabawy oraz aktywnego wypoczynku znajdzie się również dla rodzin i większych grup społeczeństwa lokalnego, z projektu może skorzystać każdy ( bez względu na wiek, płeć oraz poziom sprawności i umiejętności) - co ważne w dzisiejszym czasie epidemii - bez obawy o kontakty między uczestnikami. Mamy dla Was 4-ery kategorię do wyboru : Dzieci ( do lat 10, 10-15, 15-19 lat),  Służby Mundurowe ( Indywidualnie lub Drużynowo), Open  lub kategoria RODZINNA . Z projektu może skorzystać każdy ( bez względu na wiek, płeć oraz poziom sprawności i umiejętności). Udział jest bezpłatny obowiązuje termin zapisów do dnia 10.06.2021r do godz. 23.59 . Do zobaczenia na starcie! 

 

Opis Biegu na Orientację :

Biegać na orientację może każdy, niezależnie od wieku. Wystarczą tylko dobre chęci. W Skandynawii, gdzie ten sport jest bardzo popularny, biegają zarówno dzieci jak i ponad 80-letni seniorzy.

 

Ale o co chodzi w BnO? 

Bieg na Orientację polega na jak najszybszym pokonaniu trasy, którą wyznaczają punkty kontrolne wyrysowane na specjalnej mapie przystosowanej do BnO. Jednak o drodze do kolejnego punktu decyduje sam zawodnik. Obecność na punkcie potwierdza się za pomocą CHIPA w ułamku sekundy.

Ok, przybywamy na zawody i co dalej?

Zgłaszamy się do biura zawodów po odbiór chipa, sprawdzamy listę startową na której każdy zawodnik ma określoną minutę startową, wchodzimy do boksu, pobieramy mapę i ruszamy na trasę! Proste!

W biegach na orientację używa się systemu SportIdent (SI). Jest to elektroniczny system potwierdzania obecności na punktach kontrolnych za pomocą specjalnego chipa. Osoba, która nie posiada chipa może wypożyczyć go na bieg od organizatorów.
Na naszych zawodach taki chip otrzymuje się w biurze zawodów. Natomiast na każdym punkcie kontrolnym (PK) znajduje się specjalna stacja, do której należy włożyć chip i po zaświeceniu się lampki i usłyszeniu sygnału dźwiękowego można kontynuować bieg do następnego punktu. Na każdej puszce jest odpowiedni kod.

Gdy już mamy chipa, musimy sprawdzić właściwą minutę startową, by w niej wejść do boksów startowych.
Godzina startu bardzo często oznaczana jest minutą startową 00. Jeżeli mamy przypisaną minutę 5, to w tej minucie wchodzimy do boksu startowego (na zegarze będzie widoczna 5 minuta ).

Czas biegu jest liczony od momentu wybiegnięcia na trasę z ostatniego boksu. W boksach startowych lub przed nimi musimy przygotować chipa do biegu, tzn. musimy go wyczyścić ze wszystkich danych które ma zapisane. „Czyszczenie” chipa odbywa się w puszce z napisem CLEAR, następnie należy sprawdzić czy taki chip jest wyczyszczony w puszce z napisem CHECK. Gdy wszystko jest w porządku, na sygnał startu  pobieramy mapę i ruszamy na trasę.

Zawodnik otrzymuje przed biegiem mapę z trasą. Każdy zawodnik ma za zadanie odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie. Bardzo ważna jest kolejność odnajdywania tych punktów. Należy zachować kolejność zaznaczoną na mapie.
Na mapie zaznaczone są numery punktów, w tabelce z opisami punktów kontrolnych mamy również właściwą kolejność z numerami punktów. Oprócz numeru, punkty kontrolne mają swoje kody, które są umieszczone na punkcie oraz w tabelce z opisami.

Start jest oznaczony trójkątem, punkty kontrolne zaznaczane są kółkami a meta to podwójne kółko.

Mapa jakiej się używa do BnO jest bardzo dokładnym odzwierciedleniem terenu. Ma ona za zadanie umożliwić zawodnikowi odnalezienie się w terenie, a także  wybranie optymalnej drogi do punkt kontrolnego. Do najważniejszych parametrów mapy należy skala i cięcie warstwicowe.

Aby lepiej odczytywać mapę istnieje legenda, która jest taka sama do wszystkich map używanych podczas zawodów w Biegu na Orientację. Na legendę składają się wszystkie symbole umieszczane na mapach w Biegu na Orientację:

Bardzo istotnym elementem mapy są opisy punktów kontrolnych.
Jest to tabelka która dokładnie pokazuje nam gdzie dokładnie usytuowane są punkty kontrolne w terenie. Po kolei mamy pokazany nr punktu, kod danego punktu i szczegółowy opis:
– na mapie punkt nr 1 ma kod 31 – usytuowany jest wewnątrz ogrodzenia, w jego północno-wschodnim rogu.

– punkt 4 ma kod 33 i usytuowany jest przy samotnym drzewie po jego północno-wschodniej stronie.

Gdy już mapy mapę, wiemy co oznaczają symbole na niej, wiemy w jakich miejscach usytuowane są punkty kontrolne dopiero zaczyna się zabawa 
Sami jesteśmy odpowiedzialni za warianty między punktami czyli drogę od punktu do punktu. Do nas należy decyzja jak szybko biec, czy lepiej obiegać drogą czy może „ścinać na krechę”.

Każdy start na zawodach jest niepowtarzalny dlatego nie czekaj dłużej i zgłoś się na zawody!

 

Jeżeli masz jakieś pytania lub problemy to zachęcamy do skorzystania z formularza zgłoszeniowego. Umożliwi on szybki kontakt z organizatorem i administratorem systemu.

Kliknij tutaj aby zgłosić problem