Dzień SUPer dobry!
Zapraszamy Was do Kołobrzegu na 8 edycję Planet Baltic SUP Race TM. Odliczamy dni, aby ponownie przybić z Wami piątkę i poznać nowych „Planetowców”. Zeszłoroczne zawody były rewolucyjną edycją, do której szykowaliśmy się 3 lata wprowadzając w każdym roku małe elementy układanki i sprawdzaliśmy jak się one przyjmą. Część z nich świetnie wypaliła a część została odrzucona lub musiała przejść proces ewolucji. Dokładnie rok temu opublikowaliśmy Zawiadomienie o Regatach z pakietem rewolucyjnych w świecie SUPa zmian. Napisalibyśmy nieprawdę twierdząc, że nie baliśmy się Waszego odbioru. Czując presję i odpowiedzialność stawaliśmy na rzęsach, aby domknąć wszystko na ostatni guzik. Te obawy zniknęły w momencie pierwszego gwizdka otwierającego prolog sprint. Widząc Wasze zaangażowanie, determinację, wolę walki i przede wszystkim Waszą aprobatę poczuliśmy, że razem robimy coś Wielkiego. Nie będziemy też ukrywać, że byliśmy wręcz zaskoczeni jak dobrze zadziałały odważne zmiany i z jak pozytywnym spotkały się odbiorem. Dziękujemy Wam za wyrozumiałość, zaufanie i wsparcie w wykonaniu tak dużych zmian.
W tym roku zwalniamy tempo, nie będziemy nadużywać Waszej tolerancji i nie będziemy poprawiać tego co dobrze działa. Chyba zgodzicie się, że osiągnęliśmy razem standard, który wymaga co najwyżej spokojnej ewolucji. Jak będzie wyglądało Planet Baltic SUP Race TM 2025? Poznaliście nas już na tyle dobrze więc wiecie, że nie będzie zwykłego „kopiuj/wklej”. Oto główne założenia i nowości.
Kontynuujemy kapitalną współpracę z Czeską Federacją Surf i SUP ČFSAS. To będzie drugi rok, kiedy Kołobrzeg staje się częścią Czech w ramach Pucharu Czech. Jesteśmy dumni, że nasi południowi sąsiedzi zaufają nam kolejny raz i razem tworzymy regaty jakich wielu nie ma na świecie.
I żeby nie było – kołobrzeski przystanek otrzyma tyle samo punktów rankingowych co Mistrzostwa i Finał Pucharu Czech. Słowacy mają národný vstup na Kriváň a Češi mají národní vstup do Kolobřehu.
Zmieniamy termin rozgrywania PBSRTM. Rok temu zaczynaliśmy w piątek i kończyliśmy wcześnie w niedzielę. Od tej edycji zaczynamy wyścigi w czwartki i kończymy zawody późnym popołudniem w sobotę. Skąd taka roszada? Pękało nam serce żegnając Was po ceremonii zakończenia, kiedy uciekaliście do domów, pracy, obowiązków. W tym roku zapraszamy w środę na rozruch, rejestrację i odprawę wieczorem. W sobotę natomiast kończymy wyścigi nawet po 1700, robimy sobie przerwę na prysznic i meldujemy się na ceremonię zakończenia wieczorem na bankiecie! To jest nasz chytry sposób, aby Was zatrzymać na dłużej 😉 Będziemy zaszczyceni gościć Was na imprezie, która nie będzie zwykłym beach party w boardshortach.
Uwaga, uwaga nasze drogie Panie i drodzy Panowie! Zabieracie ze sobą najlepsze wieczorowe kreacje, garnitury, bukujecie fryzjerów, makijażystów. Bankiet zaczyna się o 2000 a kończy nie prędzej niż w niedzielę 😉
A propos niedzieli – ochrona sprzętu na plaży będzie do godziny 1000. Dzięki temu będziecie mogli zostawić bezpiecznie deski na plaży w sobotę i wrócić na nie, aby pożegnać się z bałtyckimi falami przed wyjazdem do domu.
Planujemy rozgrać dodatkowe wyścigi dragons’ race oraz w tym roku zadebiutuje prone paddling czyli wiosłowanie bez wiosła. W Polsce jest to praktycznie nieznana odmiana pływania na desce i najwyższa pora na debiut, bo świat nam ucieka. Każdy z Was będzie mógł spróbować swoich sił w płynięciu na leżaka i bez wiosła.
Podobnie ma się rzecz z SUPfoilem. Rok temu zachęcaliśmy, ale niestety nikt nie przywiózł takiego sprzętu do Kołobrzegu więc to sprzęt przyjedzie w ty roku do Was. Będziecie mogli spróbować swoich się na deskach DW z foilem oraz kompletach foil napędzanych elektrycznie. Więcej napiszemy za miesiąc jak ustalimy szczegóły z naszym partnerem.
A co nowego w przepisach? Dopracowaliśmy przepisy regatowe i umieściliśmy je w Dodatku 2 do NoR/PI. Skąd takie posunięcie? Otóż uważamy, że nasze regatowe przepisy mogą być wskazówką dla świata SUP, łatwiej będzie zwrócić uwagę na nie lub podzielić się nimi z innymi organizatorami. Dzięki naszym przepisom unikamy kontrowersji jakie niestety regularnie zdarzają się na zawodach ISA lub ICF. Wprowadziliśmy pomocne grafiki, które w jednoznaczny sposób wskazują co to jest „strefa, krycie, drafting, kurs właściwy, taranowanie, miejsce przy znaku”. Przy okazji chcielibyśmy tutaj podziękować zawodnikom poprzednich edycji za niejedną dyskusję o ewolucji przepisów i za przetestowania zmian na sobie. Byliście dla nas wyrozumiali i zaufaliście naszym pomysłom. Teraz inni mogą z nich bezpiecznie korzystać.
Zawiadomienie o regatach ZOR i instrukcja wiosłowania zostały połączone w jeden dokument już dwa lata temu. Publikujemy je 7 miesięcy przed pierwszym gwizdkiem, abyście mogli trenować pod konkretne przepisy a ci co będą u nas pierwszy raz mają czas na zapoznanie się z naszymi przepisami regatowymi.
Komunikacja pomiędzy zawodnikami, komisją regatową i protestową oraz organizatorami będzie odbywała się komunikatorze Telegram. Ściągnijcie sobie tą bezpieczną i praktyczną apkę z GooglePlayAppStore i dołączcie do nas klikając Telegram PBSR2025.
Skład sędziowski będzie ponownie międzynarodowy: Polacy, Czesi i Ukrainiec. Nasi sąsiedzi wesprą nas swoim doświadczeniem z Pucharu Czech, który odbywa się już od 8 lat. Skoro jesteśmy częścią czeskiego pucharu to wasze wyniki pojawią się również na SUP Ranking Czech 2025
W przeprowadzeniu tak intensywnych zawodów pomaga nam od lat grupa wsparcia. Miasteczko na plaży samo się nie zbuduje i zwinie, trasy musza być szybko ustawione a Wasze bezpieczeństwo zagwarantowane. Nasz zespół powiększa się co roku i serdecznie zapraszamy wolontariuszy – jesteście bardziej niż mile widziani.
Oficjalna Tablica Ogłoszeń (ONB) będzie uaktualniana elektronicznie. Będziemy mieli też tablice info na plaży, na której będziemy nanosić istotne uaktualniania.
Most Valuable Paddler to autorski pomysł PBSRTM Okazuje się, że w międzyczasie stał się głównym celem rywalizacji. Miło nam słyszeć, że tytuł ten jest ważniejszy dla Was niż medale w niejednej imprezie mistrzowskiej. To dla nas wielkie wyróżnienie. Historycznie ranking MVP zdominowany został przez 3 osoby: Gosię, Martę i Mikołaja. Jeżeli chodzi o obcokrajowców w naszym Hall of Fame gościmy Olivię ze Szwecji, Paula z Tahiti i Linusa również ze Szwecji.
Nie mamy wątpliwości, że przyszłością tego sportu jest młodzież. Z tego powodu wprowadzamy tytuł MVP Junior.
Obok aktualna lista MVP. Kto dopisze się do tego szacownego grona w 2025?
Kategorie wiekowe pozostają bez zmian, jednakże klarownie wyjaśniliśmy w NoR, że OPEN nie jest kategorią wiekową i wprowadziliśmy pojęcie kategorii senior jedynie w celach wyodrębnienia tej grupy wiekowej z OPEN. Przypominamy, że od zawsze PBSRTM było, jest i będzie rozgrywane w jednej kategorii – OPEN czyli kategorii bez wskazanego wieku, do której dodatkowo rozgrywamy kategorie wiekowe. To oznacza, że najszybszy zawodnik wygrywa OPEN bez względu czy jest 11 czy 71 latkiem. Zsynchronizowaliśmy podział na grupy wiekowe z Pucharem Czech, który korzysta z przepisów ISA. Niestety nazewnictwo ISA jest mylne (U15 de facto znaczy U16) i dlatego nie stosujemy ich skrótów dla klas młodzieżowych.
Maksymalna długość desek dopuszczonych do PBSRTM to 14’0” czyli 427cm dla wszystkich kategorii wiekowych. Nie jest to kompatybilne z przepisami Pucharu Czech, dlatego wyniki 15 latków i młodszych startujących na deskach dłuższych niż 12’6” nie będą uwzględnianie w rankingu Pucharu Czech. Zgadzamy się, że dzieci muszą pływać na mniejszym sprzęcie ze względu na ich zdrowie, ale nie możemy zmuszać 15 latka wzrostu 185, aby pływał na krótszej desce. Na pewno wprowadzimy nakaz używania mniejszych desek jak utworzymy kategorię U12. To jeszcze nie w tym roku.
Ceremonie zakończenia konkurencji będziemy przeprowadzać na koniec każdego dnia. Dlatego można się zapisać tylko na jeden rodzaj wyścigu. W sobotę dodatkowo obok rozegranych konkurencji dnia, podczas Gali zamknięcia VIII edycji PBSRTM zostaną uhonorowani zwycięzcy tytułów MVP i Junior MVP.
Rok temu jako pierwsi organizatorzy na świecie przeprowadziliśmy eliminacje wyścigów technicznych i sprintu w formacie prologu i wyścigów medalowych. Decyzja ta była strzałem w 10! Wasz odbiór tego pomysłu był fantastyczny. Głównym założeniem tego formatu było wprowadzenie sprawiedliwej rywalizacji oraz umożliwienie Wam wypływanie się do bólu. Udało się, skoro w swoich opiniach wielu podkreślało, że nigdy wcześniej nie było im dane tyle pływać. Szczególnie podkreślali to zawodnicy z wolniejszej części peletonu, którzy na innych zawodach kończą je często jednym wyścigiem. U nas rekordzista, Paweł, popłynął 6 technicznych i 7 sprintów. Nie dlatego, że musiał, ale dlatego, że chciał. Paweł ostatecznie zajął 20 miejsce w sprincie i 22 w technicznych. Natomiast szybsza część peletonu musiała zaplanować sobie taktycznie swoje biegi w celu uzyskania najlepszego czasu eliminacji. Nie ukrywamy, że w ten sposób dodaliśmy smaczku tym wyścigom, gdzie trzeba wykazać się nie tylko techniką i siłą, ale również taktyką i obserwacją przeciwników na plaży.
Format prologu udało się rozegrać dzięki firmie Herkules z Koszalina. Arek Kozak dostarczył cały sprzęt, bramę, chipy, instrumenty pomiarowe, podzielił się swoim know-how i przeprowadził prologi. To było duże wyzwanie dla nas jak i dla Herkulesa, który przeprowadził setki zawodów, ale pierwszy raz prowadził zawody SUP. Szybko dotarliśmy się z Arkiem i jego ludźmi. W tym roku kontynuujemy współpracę i poprawimy parę drobiazgów w pomiarach czasu. I co, koniec z nowościami technologicznymi? Oczywiście, że nie! Przygotowaliśmy Wam niespodziankę. Dbając o Wasze bezpieczeństwo i ułatwiając sobie logistykę rozgrywania long dystansu i rozpatrywania protestów zdecydowaliśmy się zakupić usługę śledzenia Waszej lokalizacji. To będą drugie wioślarskie zawody w Polsce korzystające z tak zaawansowanej usługi lokalizacji zawodników. Pierwsze zawody to Parsęta River Trophy, gdzie jako organizatorzy przetestujemy tę technologię. Swoją drogą zapraszamy na maraton PRT w dniu 17 maja 2025. Zdecydowaliśmy się na wykupienie tej usługi od firmy, która od lat obsługuje jeden z najtrudniejszych i największych maratonów w Europie - 100 kilometrowy spływ rzeką Vohandu. Chcecie zobaczyć jaki będzie wyglądał efekt końcowy korzystania z estońskich trackerów? Oto rywalizacja 17 Polaków na Krumlovskim Maratonie 2024 przygotowany specjalnie dla nas przez Tõnisa Erma dyrektora SportRec: https://sportrec.eu/gps/krumlov-rm-2024
Osoby, które zarejestrują się i opłacą wpisowe do 27 lipca 2025 otrzymają od nas trackery w pakiecie startowym. Nie zagwarantujemy trackerów osobom zarejestrowanym po 28 lipca. Stąd gorąca prośba - zapisujcie się wcześniej. Dzięki temu wszyscy razem będziemy czuli się bezpieczniej a Wy będziecie mieli kapitalną pamiątkę z longa a jego zapis będziecie mogli ogłosić światu we wszystkich swoich mediach społecznościowych.
Stali bywalcy wiedzą, że zakazane jest płynięcie w kanale portowym pomiędzy latarnią morską a Mariną Solną. W tym roku planujemy dokonywać „przerzutu” desek w kontrolowanych paru konwojach, aby ułatwić transport desek z plaży do Mariny na przykład w celu ich przerzucenia na start do long dystansu z portu. O szczegółach opowiemy Wam na odprawie.
Lubicie wracać do filmików i zdjęć z poprzednich edycji PBSR TM Jeśli tak to mamy dla Was grubą niespodziankę. W tym roku Wasze zmagania zostaną uwiecznione przez najlepszych z najlepszych w tym kraju i nie tylko. Łukasz Baliński, Robert Hajduk, Szymon Sikora. To są prawdziwi arcymistrzowie w swoim fachu. Widzieliście ich prace, filmy niejednokrotnie oglądając relacje z Igrzysk, mistrzostw świata, Europy wielu dyscyplin. Czujemy się zaszczyceni, że udało namówić się taką mocną ekipę na wspólny przyjazd do Kołobrzegu. Poznacie ich na dzień dobry podczas rejestracji. Każdy z Was zgłosi się na ściankę do naszych fotografów w celu zrobienia zdjęcia profilowego zawodów. To jest nowy standard jaki wprowadzamy do polskiego SUPa i jesteśmy przekonani, że dobrze będzie to ocenione.
Powyższe Trio będzie wspierane przez Michała Kozłowskiego, który w zeszłym roku dostarczył Wam kapitalne foty z wyścigów.
Koszulki startowe (bib) Pamiętacie kto ma licencję na żółtą koszulkę lidera Nr 1 i 101? Oczywiście MVP 2024 – Linus Karlsson i Marta Apanasewicz!. Łatwiej Wam będzie rzucić się w pogoń za najlepszymi. Koszulki z numerami 2-30 (mężczyźni) i 102-120 (kobiety) będą przydzielone według rankingów. Podkreślamy, że to będzie sprawa uznaniowa, bo nie znamy wszystkich zawodników a forma tych, których znamy może być dużo inna niż nam było dane poznać.
Będziemy wdzięczni za uwagi dotyczące ZoR. Przesyłajcie je na marek.rowinski.senior@gmail.com
Do zobaczenia na kołobrzeskiej plaży.
Komisja Regatowa PBSRTM 2025