Regulamin Zawodów Strzeleckich HFT „GLOCK ŁEBCZ „ w Błądzikowie
Wpisowe na zawody 30zł na konto
Santander :08 1090 1102 0000 0001 5351 0122
tytułem zawody HFT 2024
lub gotówka na miejscu zawodów
1.1. Kategorie sprzętowe/wiekowe:
1.2. Wiek zawodnika jest określany na podstawie roku urodzenia.
1.3.W zawodach nagrodzone będą 3 pierwsze miejsca w kategorii JUNIOR, 3 pierwsze miejsca w kategorii Kobiety oraz 3 pierwsze miejsca w kategorii mężczyzn
Uwaga : Strzelamy z karabinków klubowych „Glock Łebcz ” w obecności sędziego .
2.1. Podczas strzału, zawodnik musi mieć kontakt ze znacznikiem stanowiska dowolną częścią ciała bądź karabinka, spust musi pozostawać zarówno przed linią strzelania jak i przed znacznikiem stanowiska, a wylot lufy musi przekraczać linię strzelania.
2.2. Wzawodach HFT dopuszczalne są trzy zasadnicze postawy strzeleckie:
Postawa leżąca:
Postawa klęcząca:
Postawa stojąca:
2.3. Postawa siedząca jest zabroniona. Oznacza to, że podczas strzału, pośladki strzelca nie mogą mieć kontaktu z ziemią ani ze stopą ułożoną bokiem na ziemi.
2.4. Postawa kuczna jest zabroniona. Występuje ona wtedy, gdy obie stopy znajdują się na ziemi a górna część nóg podparta jest na łydkach lub piętach.
2.5. W trakcie wstrzymania strzelania nie wolno mierzyć do celu ani przyjmować postawy strzeleckiej.
3.1. Tor składa się z 8 celów po jednym na stanowisko na torze 8-stanowiskowym
3.2. Stanowisko strzeleckie wyznaczone jest linią strzelania, która oddziela stanowisko od przedpola ostrzału celów oraz ustawionym na linii strzelania znacznikiem stanowiska.
3.3. Znacznikiem stanowiska mogą być:
3.4. Linią strzelania jest widoczna i rozciągnięta na ziemi taśma, sznurek, namalowana na trwałym podłożu linia, bądź znajdujący się na stanowisku, w widoczny sposób oznakowany element terenowy (np. ogrodzenie, zwalony pień drzewa itp.).
3.5. Celami do konkurencji HFT są ponumerowane kolejno metalowe figurki w których pole rażenia przewraca się po trafieniu w wyznaczoną strefę (ang. Hit Zone - HZ). Numer figurki odpowiada numerowi celu opisanemu na tabliczce stanowiskowej.
3.6. Cele są rozstawiane w odległości od 8 do 32 metrów
3.7. Wszystkie stanowiska i cele są odpowiednio opisane. Przy każdym stanowisku znajduje się tabliczka z numerem stanowiska oraz opisem wyznaczonej postawy strzeleckiej.
3.8. Jeśli znacznik stanowiska ulegnie uszkodzeniu, należy wezwać Sędziego, który usunie usterkę.
3.9. Przemieszczanie i/lub usuwanie wszystkich naturalnych i sztucznych elementów toru włącznie z linią strzelania, znacznikami opisowymi stanowisk, dowolnymi podpórkami (balami/konstrukcjami) jest zabronione. Takie zachowanie skutkuje dyskwalifikacją.
3.10. Na stanowiskach z wymuszoną postawą klęczącą dozwolone jest przyjęcie postawy stojącej. Na stanowiskach z wymuszoną postawą leżącą lub wymuszoną postawą stojącą zabronione jest przyjęcie innej postawy. W przypadku obiektywnych przyczyn niemożności przyjęcia którejkolwiek z postaw strzeleckich, fakt ten należy przed zawodami zgłosić Sędziemu Głównemu, który wyznaczy postawę zastępczą.
4.1. Strzelec na stanowisku z jednym celem ma minutę na oddanie strzału. Odliczanie czasu rozpoczyna się od momentu zbliżenia się do znacznika stanowiska.
V. PUNKTACJA
5.1. Przed rozpoczęciem strzelania, każdy zawodnik musi czytelnie wypełnić swoją kartę startową (wszystkie rubryki), którą otrzymał w czasie odprawy.
5.2. Po oddaniu pierwszego strzału zabroniona jest jakakolwiek regulacja karabinka, jego osady czy celownika.
5.3. Punkty zdobywane przez zawodnika:
5.4. Zawodnik może oddać do celu tylko jeden strzał. Zabronione jest oddawanie dodatkowych strzałów o charakterze treningowym lub sprawdzającym, to jest nie będących strzałami ocenianymi za wyjątkiem tzw. przedmuchania karabinków, ewentualnym wystrzeleniu śrutu w ziemię z powodów technicznych lub bezpieczeństwa - w obu przypadkach po wyraźnym uprzedzeniu i zgodzie sędziego.
5.5. Zawodnik za oddanie punktowanego strzału po komendzie „przerwać strzelanie” ze względu na rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa otrzymuje karę w postaci wpisania cyfry „0” wraz z adnotacją „k.” do karty startowej za cel, na którym nastąpiła komenda „przerwać strzelanie”
6.3. Dla miejsc od czwartego w dół, pozycja w tabeli wyników określana jest ex aequo dla grup zawodników z takim samym wynikiem.
7.1. Każdy Zawodnik w czasie trwania zawodów ma prawo wezwać Sędziego w razie zauważenia nieprawidłowości na torze, takich jak:
7.2. Każdy spór dotyczący wyniku musi zostać rozstrzygnięty przed opuszczeniem stanowiska.
7.3. W przypadku podejrzenia niesprawności mechanicznej celu, cel taki powinien zostać sprawdzony przez Sędziego. Niesprawność mechaniczną celu należy zgłosić po zauważeniu, ale najpóźniej zaraz po oddaniu strzału. Zawodnikowi nie wolno podchodzić do celów. W żadnym wypadku po zgłoszeniu reklamacji zawodnik nie może dotykać sznurka do stawiania figurki. Sędzia powinien sprawdzić płynność działania mechanizmu zapadkowego figurki poprzez stuknięcie strefy trafienia reklamowanego celu bez dotykania sznurka do stawiania figurki i w przypadku wątpliwości dotyczących właściwego działania mechanizmu.
8.1. Wnoszenie i/lub konsumpcja alkoholu jest surowo zakazana, a udział w zawodach zawodnika po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających jest niedopuszczalny. Złamanie tego zakazu skutkuje dyskwalifikacją i natychmiastowym usunięciem z toru, a także dalszymi konsekwencjami – stosownie do spowodowanego zagrożenia.
8.2. Obraźliwy język albo antyspołeczne zachowanie jakiegokolwiek rodzaju nie będą tolerowane i grożą dyskwalifikacją oraz usunięciem z toru.