Ciekawe obiekty na trasie przejazdu rajdu

Neobarokowy pałac w miejscowości Tyńczyk Legnicki pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Wraz z zabudowaniami folwarcznymi wybudowany został około 1896 roku. Pełnił funkcję kompleksu pałacowego. W latach 1987-1988 był restaurowany, obecnie ponownie wymaga remontu. Obiekt znajduje się na szlaku Bitwy nad Kaczawą.


Muzeum Bitwy nad Kaczawą wzniesiono w 1909 r. Początkowo istniało do 1945 r., ponownie otwarte w 1996 r. funkcjonuje do dzisiaj. W muzeum znajdują się różne pamiątki związane z bitwą i jej uczestnikami. Miejsce upamiętnia wielkie starcie wojsk napoleońskich z wojskami rosyjsko-pruskimi 26 sierpnia 1813 r. W bitwie uczestniczyło ponad 200 tysięcy żołnierzy. Rosyjsko-pruską armią dowodził feldmarszałek pruski Lebrecht von Blucher, a pokonaną napoleońską Armią Bobru francuski marszałek McDonald.


Obelisk pochodzący z 1813 roku upamiętnia Bitwę nad Kaczawą stoczoną 26 sierpnia 1813 roku pomiędzy wojskami rosyjsko-pruskimi i przegranymi wojskami napoleońskimi. Pierwotnie w Krajowie znajdowały się dwa obeliski. Jeden przy drodze do Łaźnik, a drugi w pobliżu mostu na rzece Nysa Szalona. Monument stoi w pobliżu mostu, jadąc w stronę Janowic Dużych. Usytuowany jest w miejscu, w którym wojska francuskie przekraczały Nysę Szaloną. Pokonana armia uciekała przed wojskami feldmarszałka von Bluchera.


Ruiny klasztoru w Winnicy to pocysterska grangia z XVII i XVIII wieku. Pierwotnie w skład zespołu klasztornego wchodził pałac z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem, kuźnia, browar, gorzelnia, młyny wodne i cegielnia. Obecnie po zniszczeniach II wojny światowej zabudowania pocysterskie popadły w ruinę. Zachowały się budynki mieszkalne, gospodarcze, odrestaurowana kuźnia, ruiny domu zakonników z XVIII wieku oraz ruiny ogrodowego belwederu. Kompleks klasztorny wpisany jest do rejestru zabytków.


Ruiny zespołu pałacowo-parkowego w Bielowicach pochodzą z drugiej połowy XIX wieku - z około 1870 roku. Pałac, obiekty gospodarcze i teren parku zajmowały 5 ha. Obiekt jest murowany z kamienia i cegły. Jeszcze w latach 90. XX wieku spełniał funkcje mieszkalne i gospodarcze PGR-u. Na początku XXI wieku został sprzedany prywatnemu właścicielowi. Dzisiaj cały zespół pałacowo-parkowy, opuszczony i zdewastowany, popada w ruinę.


Pałac wraz kompleksem pałacowo-parkowym w Warmątowicach Sienkiewiczowskich wzniesiono w 1602 r. Wielokrotnie go przebudowywano i rozbudowywano w XVII i XVIII wieku. W 1812 roku właścicielem pałacu został Ludwik Serafin von Olszewski. W czasie trwania II wojny światowej obiekt został mocno zniszczony. Pod koniec XX wieku pałac trafił w ręce właścicieli prywatnych. Obecnie w pałacu i na terenie parku organizowane są imprezy okolicznościowe.


 

Gmina Krotoszyce
Firma STIGAL
EUROVIA
CSK STUDIO
Uzin Polska Produkty Budowlane
Stowarszyszenie Kółek Rolniczych
KFK Ubezpieczenie

Jeżeli masz jakieś pytania lub problemy to zachęcamy do skorzystania z formularza zgłoszeniowego. Umożliwi on szybki kontakt z organizatorem i administratorem systemu.

Kliknij tutaj aby zgłosić problem