TRASA

Dystans: około 5 km,

Dystans: około 8 km, 

Dystans: dla wytrwałych bez ograniczeń.

Limit czasu 120 minut.

Na trasie jest pętla o długości 3  km, którą zawodnicy pokonują jeden, dwa lub więcej razy w zależności od wybranego dystansu.

„Bieganie po wulkanie” to nie przenośnia. Miękińska Góra była kiedyś kraterem wulkanu. Pozostałością jego działalności sprzed około 270 milinów lat są grube na kilkadziesiąt metrów pokłady porfiru – czerwonej, twardej i zbitej skały wulkanicznej - wydobywanego do 1975 roku. Dziś kamieniołom porfiru jest nieczynny, jego obszar wykorzystywany jest jako tereny rekreacyjne.

Bieg zaczynamy (i kończymy) w środkowej części kamieniołomu. Linia startu/mety usytułowana będzie na boisku sportowym. Początek trasy przebiega wzdłuż malowniczego zasilanego źródlaną wodą stawu.

Następnie kierujemy się do wschodniej części kamieniołomu do której prowadzi bita kamienna droga (uwaga będzie z górki i ślisko) rozpoczynająca się naprzeciwko wejścia do głównego łomu, obok ogrodzenia budynków AGH. Prowadzi ona serpentynami po linii dawnego toru kolejki wąskotorowej obok Młynów Kamieniarskich i dawnego pola górniczego Czantoria.

Na trasie zobaczyć można pozostałości warsztatów, kruszarni kamienia, lokomotywowni oraz wiele wyrobisk i hałd. Nieopodal Młynów Kamieniarskich w latach 1907-1960 rozpoczynała swój bieg kolejka linowa biegnąca do stacji przeładunkowej w Krzeszowicach – dziś pozostały po niej jedynie słupy.

Tu już nie ma twardego ubitego podłoża, zaczynają się drogi gruntowe, początkowo nasypem kolejowym, a potem polami i lasem. Na tym odcinku wśród pięknych okoliczności przyrody spotkamy głębokie koleiny i liczne kałuże.

Wzdłuż całej trasy biegaczom towarzyszyć będzie śpiew ptaków i szum wody z pobliskiego strumyka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii. 

If you have any questions or problems, we encourage you to use the tickets form. It will allow quick contact with the organizer or system administrator.

Click here to report a problem