MPN na trasie rajdu

Trasa rajdu jak co rocznie  przebiega  przez Miejsca Pamięci Narodowej położone na terenie Miasta Bydgoszczy i sześć gmin  powiatu bydgoskiego.  W czternastu Miejscach  Pamięci Narodowej znajdujących się trasie rajdu w miejscowościach  Bydgoszcz, Białe Błota, Brzoza, Osielsko, Żołędowo, Borówno, Pyszczyn, Dębowa Góra, Koronowo, Tryszczyn i  Osówiec  rowerzyści oddadzą  hołd poległym za naszą ojczyznę i  zapalą   w tych miejscach specjalnie przygotowane  na to Święto  znicze. 

Miejsca zostały ponumerowane w kolejności przejazdu rajdu. W MPN rajd zatrzyma się i oddamy hołd poległym za naszą Ojczyznę z apalimy znicze.

MPN - 1. Star rajdu - Bydgoszcz - Pomnik Wolności.                                  
MPN - 2. Bydgoszcz -  Pomnik Nieznanego Powstańca                      
MPN - 3. Bydgoszcz - Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy. Nekropolia kryje zwłoki 1169 mieszkańców Bydgoszczy zamordowanych na terenie Bydgoszczy przez okupnatów 
MPN - 4. Brzoza - Pomnik Powstańców Wielkopolskich.Pomnik jest wierną repliką pomnika istniejącego w latach 1923-1940. Monument upamiętnia powstańców poległych w walkach o Brzozę w styczniu 1919 roku, kiedy to w wyniku bitwy z Niemcami zginęło tu dziewiętnastu młodych żołnierzy Pierwszego Pułku
Grenadierów Kujawskich. Dwunastu poległych pochowano wówczas na wzgórzu Kozaka w Brzozie
MPN - 5. Białe Błota - Pomnik Pamięci Ofiar Terroru Hitlerowskiego 1939-1945.
MPN - 6. Osówiec.Pomnik - Miejsce Pamięci Narodowej. W lasach koło Osówca rozstrzelano w dniu 18.10.1939 r. kilku mieszkańców wsi Mochle i Osówiec. 
MPN - 7. Tryszczyn.Pomnik – Miejsce Pamięci Narodowej związane z rozstrzelaniem w pierwszych dwóch miesiącach II Wojny Światowej około 700 Polaków głównie mieszkańców Bydgoszczy w rowach strzelniczych nad Brdą.
MPN - 8. Koronowo - Pomnik Chwały Oręża Polskiego  ku czci zwycięskiej bitwy z Krzyżakami.ą.
MPN - 9. Dębowa Góra ( lasy k. Koronowa )  -  miejsce straceń 800 ofiar zamordowanych podczas
II Wojny Światowej
MPN - 10. Pyszczyn   - obelisku ku czci   Poległych Żołnierzy 8 Pułku Piechoty   w Pyszczynie w 1945r.
MPN - 11.Żołędowo. Mogiła Szczepana Basińskiego – żołnierz Wojska Polskiego poległy w 1939 w miejscowości Zdroje.  
MPN - 12. Osielsko. Mogiła Władysława Kierońskiego uczestnika Powstania Styczniowego 1862-1864.
MPN - 13. Bydgoszcz.Pomnik w Lesie Gdańskim. Miejsce Pamięci Narodowej związane z rozstrzelaniem urzędników bydgoskiego zarządu miejskiego.
MPN - 14. Meta rajdu - Bydgoszcz - Stary Rynek, .Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.