Spotkanie w Lasach Państwowych

    Blisko rok od powstania zarządzenia w sprawie udostępnienia gruntów będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do prowadzenia badań archeologicznych lub poszukiwań zabytków i innych przedmiotów przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych związanych z naruszaniem gleby, odbyło się spotkanie reprezentacji Polskiego Związku Eksploratorów z przedstawicielami Lasów Państwowych. Tematem spotkania było podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz omówienie funkcjonowania wydanego zarządzenia z perspektywy minionego roku.

 

Przypomnijmy w skrócie, co przyniosło zarządzenie.

     Dokument wydany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, w żaden sposób nie zmienił Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Z tego względu cały czas obowiązuje art. 30 tej Ustawy, czyli ostateczna decyzja co do zgody na użyczenie terenu do poszukiwań należy do nadleśniczego. Odmowa wymaga jednak stosownego uzasadnienia, a w przypadku braku uzasadnienia lub uzasadnienia wbrew zapisom zarządzenia, należy się odwołać.

Dla Lasów Państwowych najważniejszymi zapisami są te mówiące, że to wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i osób trzecich w trakcie prowadzonych przez siebie działań.

Dla poszukiwaczy istotne jest, że zgoda na udostępnienie gruntu nie jest równoznaczna ze zgodą na prowadzenie poszukiwań zabytków i badań archeologicznych w rozumieniu ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgoda jest jedynie użyczeniem terenu do realizowania naszej pasji.

 

Co pokazały doświadczenia minionego roku ? 

Na pewno coraz więcej poszukiwaczy za zgodą nadleśnictw może skorzystać z udostępnionych do poszukiwań terenów leśnych. Pod tym względem wiele się zmieniło na korzyść poszukiwaczy. Nie zawsze mimo to udaje się  taką zgodę pozyskać.

 

    Podczas spotkania poruszyliśmy problem organizowanych w różnych częściach kraju przez pracowników WKZ i innych osób prelekcji dla leśników, podczas których, nastawia się ich negatywnie do poszukiwaczy. Zaprezentowaliśmy materiały, które otrzymaliśmy od poszukiwaczy.  Wspólnie przeanalizowaliśmy odmowy i ich zasadność. Poza argumentem o zakazie rozkopywania gruntu najczęstszym powodem, który nie powinien mieć miejsca jest odmowa na podstawie braku uprzedniej zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie ma to jednak uzasadnienia ani w zarządzeniu Dyrektora  Generalnego Lasów Państwowych, ani w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

     W związku z tym uzgodniono, że do wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych zostanie skierowane oficjalne pismo z DGLP przypominające o prawidłowej kolejności.